25 Nisan 2012 Çarşamba

*23.04.2012 // AC Nevizade 18-8 Karabasan*23.04.2012// AC Nevizade 18-8 Karabasan // Göztepe Gülbahçe Spor Kompleksi
92 Tuğberk(****+), Mustafa(****+), Serkan(*****), 14 Evrim(****+), Tolga(****+), 1 Çağrı(*****), 10 Cafercan(*****), 3 Kaan Emre(****+)

Goller&Asistler: Kaan Emre(6G,3A), Cafercan(4G,4A), Çağrı(3G,7A), Tolga(2G,1A), Serkan(2G,1A), Mustafa(1G)

Karabasan(Formalılar);
99 Erdal(**), 2 Oğul(**+), 5 Kaan(***), 6 Altıntaş(**), 7 Kemal(**+), 17 Yiğit(**), 18 Serhan(**), 22 Eser(**+)

Goller&Asistler: Eser(4G,1A), Kemal(2G,3A), Oğul(2G), Yiğit(1A)


MAÇIN ÖYKÜSÜ:

Maç aslında bizim için her ne kadar alışılagelmiş bir maç da olsa KARABASAN -eski All Blacks- yeni adıyla ilk kez sahada olacaktı ve son maçtan galibiyetle ayrıldıkları için maça formalarımızla çıkma hakkını da elinde bulunduruyorlardı.

Maç aslında normal başladı. Hani şu her zamanki gibi 1-2 farkla biten, bir takımın en fazla "6" gol bulabildiği maçlardan gibi gözüküyordu. Karşılıklı pozisyonlarda genellikle başarılı olan taraf AC Nevizade savunması ve Tuğberk Kolçak'tı. Çünkü hücum bocalıyor pas akışı sağlıklı işlemiyordu ki o sırada AC Nevizade Kaan Emre ile bir şans golü buldu ancak topu koluyla kontrol ettiği gerekçesiyle gol sayılmadı. 1-2 dakika geçmedi ki bu sefer bir el ile oynama da kaleye giden topu kesen Kaan Kızıltuğ'dan geldi ve Kaan Emre penaltıdan takımını 1-0 öne geçiren golü buldu.

Golü bulduktan sonra AC Nevizade kendine geldi ve alışılagelen oyununu sahaya yansıtmaya başladı. Kalecinin etkili oyunu, defansın sürekli rakibini ısırması ve ortasahadan gelen topun ileri uç elemanları tarafından etkili ve rakibi devredışı bırakacak şekilde kullanmaya başlaması bir anda farkı 4'e çıkardı. Karabasan gol bulup morallense de işler onların açısından pek de yolunda gitmiyordu. Gömülü oynayan savunmadan isabetli top almakta zorlanan bir orta saha ve ileri uç elemanlarının az adamla atak yapması sonucu savunmaya yenik düşmesi ve kaptırılan toplarda da geriye dönmekte zorluk yaşamaları AC Nevizade'nin özellikle orta sahanın rakip yarı alana bakan dilimini oldukça etkili kullanmasına ve farkı iyice açmasına neden oldu.

Skor 12-2 iken artık sahada Karabasan umudunu kaybetmiş; takım içinde ise mağlubiyetin getirmiş olduğu huzursuzluk herkesin yüzünden ve davranışlarından okunabiliyordu. Sonuçta rakip gözükse de kendi içimizden bir takım olan Karabasan karşısında fazla hücum etmemeyi tercih eden ve oyunda ipleri sıkmayı bırakan Ayaktopu Cemiyeti karşılıklı gollerle devam eden maçı 18-8 galibiyetle sonuçlandırdı.

Maçta en çok göze çarpanlar ise AC Nevizade'nin takım oyununu iyi oynaması Kaan Emre'nin 6 golle kariyer rekoru kırması, Çağrı'nın 7 asistlik performansı ve Karabasan'ın hem savunmadan çıkaramadığı hem de hücumda kaptırdığı toplar sonucu orta sahasında yalnız kalan ve pozisyonlara yetişemeyen Yiğit'in bıraktığı büyük boşluktu. 

Bu sonuçla birlikte önümüzdeki muhtemel AC Nevizade - Karabasan mücadelesinde formayı giyecek taraf belirlenmiş oldu. Önümüzdeki haftalarda yeni maçlarda yeni organizasyonlarda birlikte olmak dileğiyle...

23 Nisan 2012 Pazartesi

BİZ...


Ayaktopu Cemiyeti Nevizade, köklerine bağlı ama yeniliğe açık, galibiyetten önce arkadaşlığa önem veren, sporun ve sporcunun dostu futbol sevdalıları tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden beri sloganı “Önce Arkadaşlık” olan AC Nevizade’nin, 100 seneyi aşkın tarihinde centilmenlik o kadar önemlidir ki, gün gelmiş 15 gol yiyen AC Nevizade oyuncuları rakiplerini tebrik etmeden sahayı terk etmemiştir. Belki de bu centilmenlik ruhu, AC Nevizade’yi her zaman rakiplerinin gözünde değerli kılmıştır.

AC Nevizade kuruluşundan itibaren her dönem en üst düzeyde mücadelenin içerisinde olmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda, önceleri Osmanlı Devleti’nde kurulan takımlarla, sonra da işgal kuvvetlerinin takımlarıyla maçlar yapmış ve önemli sonuçlar elde etmiştir. Takımın ilk ambleminin altında eski dilde yazan “Evvela Ahbaplık” ibaresi ise, AC Nevizade duruşunun başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesini takip eden yıllarda AC Nevizade, yönetimi tarafından “Milletimizin bir daha bu türlü bir acı yaşamaması temennisiyle” kurulduğu yıllarda kırmızı ve beyaz olan renklerine, siyahı da eklemiştir. 40’lı yılların ortasına kadar çeşitli nedenlerle yurtiçinde milli veya mahalli liglere kabul edilmese de, sık sık önemli takımlarla hazırlık maçları yaparak kendinden söz ettirmiştir. Bu dönemde yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da çok sayıda maçlar oynayan AC Nevizade, Balkanlar’a, Doğu Avrupa’ya, yakın Asya’ya ve Kuzey Afrika’ya geziler düzenleyerek, Türk futbolunun bu bölgelerde tanınmasına da katkıda bulunmuştur. 1959’da kurulan Türkiye Milli Futbol Ligleri’ne 1963’te dahil olan AC Nevizade, o tarihten bu tarihe kadar çeşitli lig seviyelerinde boy göstermiştir. 2009 yılında 100. yaşını kutlayan AC Nevizade, futbolumuzda geçmişten günümüze açılan bir kapı görevi görmesinin yanı sıra, son yıllarda anlamı neredeyse yitirdiğimiz “Futbol, barış ve kardeşliktir.” düsturunun gelecek kuşaklara taşınması için var gücüyle çalışmaktadır.